Åbent Landbrug på Assendrup Hovedgaard
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2016/09/assendrup_kjeld-620x380.jpg)
Assendrup Hovedgaard holder Åbent Landbrug, hvor alle kan komme på besøg og hilse på både køer og kalve.
Søndag den 17. september fra klokken 10 til 16 inviterer Pia & Kjeld Christensen til Åbent Landbrug på Assendrup Hovedgaard på Assendrupvej 10 i Aversi ved Haslev.
Mød den røde ko på Assendrup Hovedgaard
Pia og Kjeld glæder sig til at vise arbejdet med køer og mælkeproduktion frem til Åbent Landbrug. Kjeld er bestyrer på gården, som siden 1965 er blevet drevet af Grut-Hansens Legatstiftelse. Bestyrelsens fem medlemmer er alle aktive landmænd med køer af racen RDM – Rød Dansk Malkerace. Kjeld står for det daglige arbejde på gården sammen med fire ansatte.
Gården har 275 malkekøer. Køerne går løst i en moderne stald og bliver malket af malkerobotter, når de har lyst. De giver tilsammen 7.500 kilo mælk pr. dag. I staldene er der også 275 kvier og kalve.
På et biogasanlæg afgasses køernes gylle og omdannes til energi. Gården får gyllen retur i en kvalitet, der lugter mindre og lettere kan optages på markerne.
Gården driver også 290 hektar jord. Det er næsten det samme som 580 fodboldbaner. På markerne dyrkes foder til dyrene.
Aktiviteter på dagen
- Få en rundtur i stalden og tal med en rigtig landmand
- Mød køerne på gården og oplev en moderne mælkeproduktion
- Lær om køernes foder
- Gyllesnak – hvad er op og ned?
- Se køerne blive malket i malkerobotten
- Kæl med de små kalve
- Se de store maskiner
- Hop i halmlegepladsen eller prøv hoppekøerne
- Nyd smagsprøver af friske mælkeprodukter fra Arla og få et yverglas – så længe lager haves
- Salg af pølser, sandwich, kaffe og kage ved den lokale idrætsforening
- Løs ‘Gårdmysteriet’ og vær med i en konkurrence
Åbent Landbrug arrangeres som et samarbejde mellem Gefion, Arla og Landbrug & Fødevarer. Man kan se flere Åbent Landbrug arrangementer på aabentlandbrug.dk.
Kommentarer