150 til mad, nostalgi og fællessang i Kirkehuset
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2013/11/paraplyaften_haslev_4.jpg)
Haslev: Café paraplyen og Haslev Kirke havde inviteret til fællesspisning i Kirkehuset i går aftes
Trods vand i glassene og kaffe i kopperne var stemningen berusende festlig, da Haslev Kirke i samarbejde med den sociale organisation Paraplyen i aftes havde dækket op med musik og mad til omkring 150 gæster.
Allerede en time før officiel start på arrangementet væltede det ind med mennesker i Kirkehuset, som i stor stil havde indforskrevet frivillige hjælpere til madlavning og borddækning.
Læs også: Paraplyaften i Kirkehuset på onsdag
Musikken blev som ved de foregående paraply-aftener leveret af det lokale old boys-band Ren Nostalgi, som endnu en gang fik fyret godt op under et meget levende publikum. Der blev sunget og vugget med på de kendte omkvæd.
En hel særlig musikalsk lækkerbisken blev leveret af den professionelle operasanger, Betty Arendt, der blandt andet solo sang Brahms’ “Vuggevise” og “Rosa på Bal” i duet med Ren Nostalgi’s Lars Ole Nielsen.
Næste Paraply-aften i Kirkehuset bliver den 26. februar, hvor konceptet vil være det samme, og hvor hele overskuddet igen går til Paraplyen.
Man kan følge Cafe Paraplyen på Facebook
Kommentarer