Haslev

80 ansatte får samme vilkår efter udlicitering

Faxe Kommune: De 80 ansatte i det kommunale rengøringskorps er sikret samme løn og ansættelsesvilkår efter udlicitering

Faxe Kommunes Ejendomscenter skal spare 10 millioner over de kommende fire år. Ejendomscentret står for vedligeholdelse, opvarmning og rengøring i alle kommunens bygninger.

Det betyder at kommunal rengøring og vinduespudsning skal sendes i udbud. Men først skal politikerne fastlægge et nyt serviceniveau, der skal være ens for alle skoler, daginstitutioner og kontorbygninger. Det skriver Sjællandske. Arbejdet med dette forventes at være færdigt i maj måned. Herefter skal de kommunalt ansatte give et kontrolbud på arbejdet.

Ingen ved endnu hvor meget der kan spares ved at udlicitere rengøringsområdet.

Men de 80 kommunalt ansatte indenfor området, er sikret virksomhedsoverdragelse hvis et privat firma vinder opgaven. Det betyder at de berørte er sikret at nuværende løn- og ansættelsesforhold fortsætter i op til to år efter udliciteringen.

Politikerne forventer desuden at en del af besparelserne kan hentes ved energirenoveringer, som der hvert år i de fire år er afsat 5 millioner kroner til.

Andre besparelser skal hentes ved at bruge færre penge på bygningsvedligeholdelse og vedligeholdelse af udendørs arealer.

 

Kommentarer