Åbent hus om det nye rejsekort
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2011/09/rejsekort.jpg)
24. oktober afløser Rejsekort en lang række billettyper til busser og tog. Men spørgsmålene om det nye kort er og har været rigtig mange, så nu tager Movia og DSB rundt i landsdelen for at svare borgerne direkte.
Den 24. oktober, er det slut med en lang række af de velkendte billetter og rabatkort til bus og tog. De får i stedet én fælles afløser, det meget omtalte Rejsekort.
Men allerede inden det er blevet indført, er det strømmet ind med spørgsmål om det nye kort. Derfor inviterer Movia og DSB til åbent hus, hvor man kan få hjælp til at bestille sit rejsekort og få svar på spørgsmål om den nye måde at rejse på.
Der vil være fire forskellige stande under arrangementet. Her kan man høre alt om rejsekort, hvordan det bruges, hvordan man bestiller det via nettet, og endelig vil der være en stand, hvor man kan bestille kortet med det samme under vejledning fra Movia og DSB’s medarbejdere.
“Selvbetjening via internettet er fint for mange, men ikke for alle. Derfor vil vi under åbent hus-arrangementerne fortælle grundigt om, hvordan man anskaffer et rejsekort og hjælpe vores kunder med at bestille det direkte på stedet,” siger Anne-Lise Bach Sørensen, salgsdirektør i DSB.
Tid og sted for åbent hus-arrangementerne:
Haslev Bibliotek og Borgerservice, den 19. september kl. 15.00-19.00.
Faxe Bibliotek og Borgerservice, den 29. september, kl. 15.00-19.00.
Kommentarer