Haslev

Begge slap nådigt fra ulykke på Køgevej

ambulance_

Haslev: Tirsdag formiddag stødte to biler sammen lige ved motorvejsafkørslen på Køgevej i Haslev.

Tirsdag den 23. juni klokken 9:49 blev Faxe Brand og Redning fra brandstationen i Haslev og adskillige ambulancer, via alarm 112 kaldt ud til et færdselsuheld lige ved motorvejsafkørsel 35 på Køgevej i Haslev. Ifølge meldingen var der tale om fastklemte.

To biler var kollideret, så de begge havnede i vejsiden lige over for afkørslen.

Først så det ud som om at den ene af bilisterne ikke havde overholdt sin højre vigepligt. Det oplyste Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi til TV ØST.

Men ifølge Sjællandske var en 89-årig mand, der kom kørende fra motorvejen og skulle til højre mod Haslev, kommet for langt over i den anden vejbane, så han var kollideret med en modkørende bil, ført af en 46-årig kvinde.

– Han slår et for stort sving ud fra frakørselsrampen og kommer over i den forkerte vejbane, hvor han rammer en modkørende bilist, fortæller vagtchef Jens Frederiksen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi. Det skriver Sjællandske.

Vagtchefen fortalte også at den 46-årig kvinde måtte skæres ud bilen af de tilkaldte redningsfolk.

– Hun var såkaldt teknisk fastklemt og måtte hjælpes ud. Men hun havde kun brækket nogle tæer på den ene fod, fortæller Jens Frederiksen.

Den 89-årige slap tilsyneladende uskadt fra ulykken, men begge de involverende blev kørt til tjek på Køge Sygehus.

Politiet oplyste desuden at ingen af parterne var påvirkede af alkohol.

Politiet måtte under oprydningen dirigere trafikken forbi ulykkesstedet.

Kommentarer