Borgmesteren skal i praktik som brandmand

Faxe Kommune: Borgmester Knud Erik Hansen starter på søndag en uges praktik som deltidsbrandmand

Borgmester Knud Erik Hansen skal i uge 26 i praktik som brandmand hos Faxe Brand & Redning. Fra Sankt Hans og frem til lørdag den 29. juni, skal han tage del i de løbende udrykninger fra brandstationen i Faxe.

Borgmesteren er formand for beredskabskommissionen, der netop nu sætter ekstra fokus på brandmændenes job, funktioner og procedurer. Blandt andet ved to arrangementer for brandmændenes civile arbejdsgivere. Borgmesterens praktik er derfor en anledning til at få et indblik i hverdagens opgaver.

– Vi kan jo desværre aldrig helt undgå, at der sker ulykker. Både i folks private hjem, på arbejdspladser og i trafikken. Så når uheldet er ude, er det helt afgørende, at vi har et godt udstyr, gode velfungerende rutiner og ikke mindst; nogle dygtige, veluddannede og kompetente brandfolk, der er klar til at rykke ud. Ofte kan det jo være forskellen på liv eller død, fortæller Knud Erik Hansen, der særligt glæder sig til at være med ved Sankt Hans.

Borgmesteren bor tæt på brandstationen i Faxe og kan derfor nå at komme med, hvis der skal rykkes ud i aften- og nattetimerne. I dagtimerne skal han som udgangspunkt passe sit almindelige arbejde.

Kommentarer