Bus torpederede varevogn ved Haslev
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2011/09/Busulykke_haslev_2.jpg)
Haslev: En bus torpederede i dag omkring kl. 15 en grå varevogn, der ville vende på Ny Ulsevej ca. 5 Km syd for Haslev
En bus på rute 263 fra Haslev mod Faxe, kørte i dag kl. ca 15 ind i en grå varevogn på Ny Ulsevej ca. 5 km syd for Haslev.
Både bussen og den grå varevogn kom begge kørende fra Haslev, i sydlig retning, ad Ny Ulsevej mod krydset ved Vordingborgvej. Ca. 500 meter efter at de to køretøjer havde passeret broen over motorvejen, drejede den grå varevogn pludselig først ind til højre ved en sidevej, hvorefter den med det samme svingede ud og lagde an til at lave en 180 graders vending på hovedvejen.
Rute 263 kom kørende umiddelbart efter varevognen med 70-75 km i timen og kunne ikke nå at hverken bremse eller undvige den grå varevogns pludselige vending. Bussen ramte den grå varevogn i siden og skubbede den ca. 15 meter hen ad vejen.
– Jeg spurgte føreren af varevogenen om han ikke havde set mig i bussen, og han sagde at han havde set mig, men at han mente at han sagtens kunne nå at vende, forklarede buschaufføren til Faxe.nu, der ikke kom andet til end en masse glasskår i skødet da bussens forruden røg ud og landede på vejen ved sammenstødet.
Bussen havde 10-12 passagerer med ved sammenstødet, men ingen kom alvorligt til skade. Føreren af varevognen fik ifølge politiet et voldsomt tryk og en flænge i hovedet men slap ellers uskadt fra sammenstødet. Han blev dog kørt med ambulance til yderligere undersøgelse.
Politiet på stedet oplyser til Faxe.nu at føreren af varevognen ikke var påvirket, men at der nok nærmere var tale om en tanketorsk.
Kommentarer