Kultur

Bustur til BogForum med bibliotekerne

Faxe Kommunes Biblioteker og Haslev Kirkes Litteraturcafé inviterer alle kommunens læsere til Danmarks største bogevent, Bogforum.

Lørdag den 11. november kan du komme med Faxe Kommunes Biblioteker og Haslev Kirkes Litteraturcafé til BogForum 2017, i Bella Centret.

Det er andet år i træk, at bussen kører fra Faxe Kommune til Bella Centret. Sidste år var Anne Lise Nielsen fra Kirkens Litteraturcafés læsekreds med på turen. Anne Lise Nielsen har tidligere arbejdet i Sands Boghandel og har derfor ofte været på BogForum. Vi har spurgt hende, hvad der gør BogForum til noget særligt:

– Det bedste ved BogForum er at gå rundt og se på alle bøgerne og nyde den specielle stemning, som jeg synes opstår, når så mange mennesker er samlet med en fælles interesse og glæde for bøger.

Sidste år var første gang, du skulle afsted som almindelig læser. Hvordan var det?

– Jeg var spændt på at opleve BogForum i Bella Centret. Sidste gang, jeg var afsted blev det holdt i Forum, så jeg glædede mig til mere plads og overblik. Jeg har haft mange gode ture til Forum med mine kolleger i Sands Boghandel. Det var anderledes at være afsted sidste år, fordi det ikke var en del af mit arbejde mere. Nu var det en udflugtstur med mange mennesker.

Hvordan synes du så det var at følges med mange andre på sådan en bustur?

– Der var en god stemning i bussen, dejlig kaffe m.m. Alle glædede sig til dagen, og det var rart at dele sine forventninger med mange andre.

Hvilke oplevelser fik du med hjem fra turen?

– Jeg fik hørt mange forfattere fortælle om deres seneste bøger og fik inspiration til nye læseoplevelser. Jeg kom hjem, lidt træt, men en rigtig god oplevelse rigere. Jeg glæder mig til at komme afsted igen i år.

Vil du med Anne Lise Nielsen og andre forventningsfulde læsere til BogForum i år og opleve den særlige stemning der er både i bussen og på bogmessen? Så tag med på Bibliotekets og Haslev Kirkes arrangerede bustur, lyder opfordringen i invitationen.

Praktisk information:

Bussen kører fra Faxe Bibliotek klokken 8.30 og fra Haslev Bibliotek klokken 9.00. Bussen kører retur fra BogForum klokken 16.00.

Billetter koster 180 kroner og dækker turen tur/retur, entré til BogForum samt lidt mad/drikke på turen.

Du kan læse mere og købe din billet på www.faxebibliotek.dk senest den 31. oktober.

Kommentarer