Byrådet har nedsat to nye udvalg
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2013/12/taburetter_stole_pladser.jpg)
Faxe Kommune: De to nye udvalg er ”Vækst og Erhvervsudvikling” og ”Frivillighed, Foreningsliv og Civilsamfund”
Faxe Byråd har torsdag den 19. juni valgt de medlemmer, som skal være med i kommunens to nye udvalg. Henholdsvis for ”Vækst og Erhvervsudvikling” og ”Frivillighed, Foreningsliv og Civilsamfund”.
Byrådet har valgt at invitere en række repræsentanter fra det lokale erhvervs- og foreningsliv med i arbejdet.
Udvalget for Vækst og Erhvervsudvikling skal arbejde for at fremme innovation, skabe tættere samarbejde og styrke områdets markedsføring. Det består af 11 medlemmer – fem byrådsmedlemmer og seks repræsentanter fra lokale virksomheder. De 11 deltagere er:
- Peter Joensen (C)
- Dorte Nybjerg (V)
- Inger Andersen (A)
- Marianne Ørgaard (Å)
- Nadia Bruun Thurø (Ø)
- Ib Elberg, Din Tøjmand Faxe og formand for Faxe Erhvervsforening
- Lasse Houengaard, Finn L & Davidsen
- Anders Dolmer, Bregentved Gods
- Louise Heegaard, Heegaard Bolig
- Søren Lisbjerg, Royal Unibrew A/S
- Anders Kildemoes, Mortalin
Peter Joensen bliver formand for det nye udvalg.
Udvalget for Frivillighed, Foreningsliv og Civilsamfund skal bidrage til styrke samarbejde, dialog og frivilligt engagement i Faxe Kommune. Det består også af 11 medlemmer – fem fra byrådet, to fra Folkeoplysningsudvalget, to fra Frivilligrådet og to der har særlig viden og interesse på området. De første otte medlemmer er valgt:
- Anne Camilla Meyer (A)
- Nellie Bradsted (V)
- Torben Reiner Jensen (Å)
- Bente Abrahamsen (O)
- Kurt Munck (Ø)
- Henning Christiansen (Faxe Frivilligråd)
- Kurt Sangild (Faxe Frivilligråd)
- Susanne Holm (Kulturhuset Leopold)
De øvrige medlemmer vælges først efter sommerferien.
Anne Camilla Meyer bliver formand for udvalget.
Begge udvalg er midlertidige. De er nedsat som et led i konstitueringsaftalen for 2014-2017.
Kommentarer