Haslev

Danske Ølentusiaster fejrer at Raketten fylder et år

grillet_lam

Haslev: For et år siden kom Haslev med på listen over de efterhånden mange byer, der har eget bryggeri.

Lørdag den 22. august mellem klokken 16 og 20 bydes der på grillet lam og gris samt øl fra otte haner på Rocket Brewing Company. Alt sammen til yderst rimelige priser.

Anledningen er at Rocket Brewing Company åbnede i det gamle slagteri på Houmannsvej for et år siden, og siden er der løbet meget øl igennem det lille bryggeri.

For Danske Ølentusiaster var det en glædens dag;  et lokalt bryggeri der oven i købet brygger noget meget spændende og udfordrende øl.

Salget går strygende både i Danmark og uden for landets grænser. Op imod 60 procent af deres øl eksporteres. De har brugt lokale råvarer, blandt andet er der brugt granskud fra Ferslev i en af deres øl.

Mæsken, der er tilbage efter brygningen, ender på Kærsgaard i Teestrup, hvor grisene med stor fornøjelse sikrer, at intet går til spilde.

Læs også: Nedlagt slagteri omdannet til bryghus

http://faxe.netavis.dk/nedlagt-slagteri-omdannet-til-bryghus

Det er altid glædeligt, når den lille ny kom godt fra start, og fødselsdagen skal naturligvis fejres.

Danske Ølentusiaster og Rocket Brewing håber, at mange vil komme forbi det lille hyggelige bryggeri og smage det gode øl og nyde det gode samvær.

Fødselsdagen fejres på bryggeriet lørdag den 22. august mellem klokken 16 og 20 i det gamle slagteri på Houmannsvej.

Kommentarer