Haslev

De vilde blomsters dag i Svenskekløften søndag

Haslev: Dansk Botanisk Forening byder velkommen til De Vilde Blomsters Dag i Svenskekløften i Hesede Skov på søndag

Søndag den 16. juni byder Dansk Botanisk Forening velkommen til De Vilde Blomsters Dag i Norden 2013, der afholdes for 27. gang i træk. I år kan man vælge mellem 87 ture i Danmark, hvor kyndige turledere tilbyder botaniske oplevelser og spændende viden om vilde blomster.

Dansk Botanisk Forening har i samarbejde med DN i Faxe arrangeret en tur til Svenskekløften i Hesede Skov. Her vil turleder Niels Faurholdt præsentere deltagerne for de vilde blomster i den kendte skovslugt samt i den lille forstbotaniske have, Paradishaven.

Det anbefales at medbringe lidt forfriskninger.

Turen i Svenskekløften i Hesede Skov foregår søndag den 16. juni fra klokken 14.00 til 16.00.

Mødestedet er P-pladsen på Villa Gallinavej vest for Villa Gallina.

”Tag ud og se på vilde planter søndag den 16. juni.”

Denne dag afholder Dansk Botanisk Forening De Vilde Blomsters Dag over hele landet. Turene giver mulighed for gode botaniske oplevelser i bynære, rekreative områder, på naturcentre eller på nogle af landets bedste botaniske lokaliteter.

I Danmark, på Færøerne, i Sverige, Norge, Finland, Åland og på Island vil botanikere den samme junisøndag i løbet af et par timer fortælle mere end 10.000 deltagere om de vilde planter, der findes undervejs. Turene er åbne for alle natur- og botanikinteresserede og er gratis.

Netop nu er blomstringen for mange vilde planter på deres højeste, og skove, overdrev, enge og vejkanter er et sandt orgie i alle regnbuens farver.

En tur i naturen bliver mere spændende, jo mere man ved om de ting, man ser. Ved man, hvad de enkelte planter hedder, hvilke krav de stiller til deres voksested, hvordan de bestøves, hvordan de får spredt deres frø, hvordan mennesker tidligere har anvendt dem, og hvordan de måske stadig anvendes – jo mere får man ud af at færdes i naturen. Alt dette fortælles der om på turene på De Vilde Blomsters Dag i Norden.

Kommentarer