Debat: Gisselfelds skamløse selvforherligelse
Haslev: Holmegaard Mose Komiteen: Gisselfeld i nyt skamløst forsøg på at fremstå som naturbeskytter.
Indsendt af Indsendt af Jesper Petersen, Søtorupvej 5, Haslev. Talsmand for Holmegaard Mose Komiteen.
Gisselfeld fører sig i disse dage igen frem som den store naturbeskytter. Blandt andet i en stor, misinformerende artikel i Politiken 18. april, ”Motorvejsplaner truer fugle og genoprettet natur”.
Læs også: Skal ny motorvej gå gennem genoprettet natur?
At Gødstrupsøen skulle være truet af en motorvej ”tæt på bredden” som det hedder er en overdrivelse. Det tætteste en motorvej eventuelt kommer søen er syd for den eksisterende jernbanelinie, der i forvejen løber syd for søen, og i nærmeste fremtid i øvrigt udvides med flere og hurtigere tog.
Helt misvisende er Politikens artikel illustreret af et foto, der viser Gødstrupsøens nordlige – stik modsatte – bred, et stykke over en kilometer fra det tætteste en motorvej i værste fald kommer søen.
Gisselfeld gods kritiserer den ene af de tre foreslåede motorvejrsføringer mellem Næstved og Rønnede, der markant vil udvide den eksisterende Næstved Rønnede-landevej gennem Boserupskoven, som ejes af Gisselfeld. Godset har opprioriteret sin jagtforretning og udbyder jagt i sine skove. I det sidste årti har godsets arbejdet på at få fremavlet en kronhjorte-stamme til særligt lukrative jagtforretninger.
Vi er i Holmegaard Mose Komiteen enige med Gisselfeld om at en motorvej ikke bør anlægges. Men vi mener, at ingen de tre linieføringsforslag bør realiseres. Dette synspunkt har vi tidligere uddybet overfor vejdirektoratet, transportminister, presse med flere.
Her vil vi begrænse os til at kommentere Gisselfelds skamløse forsøg på at fremstille sig som naturbeskytter. Godsets kommercielle jagt skader på 12. år Gødstrup Sø markant mere end en motorvej nogensinde vil gøre. Og godsets glemmer bekvemt at fortælle, at man i sin iver efter at score så mange af de over 3 millioner projektkroner i 2002 var med til at få søprojektet omformet ensbetydende med at store naturværdier blev ødelagt.
Godset sikrede sig eksempelvis på falsk grundlag erstatning for 9 hektar meget bevaringsværdig naturskov, der blev fældet og omdannet til kvægfolde, hvorved godset yderligere kunne hæve et klækkeligt beløb i EU-tilskud fremover.
Tilmed var Gisselfeld gods fra 1978-2002 med til ulovligt at afvande Gødstrupsøen i fuglenes ynglesæson med døden til følge for tusindvis af sjældne rødlistede fuglearter.
Da søen af økonomiske årsager blev omdannet til et såkaldt VMP II-projekt fældedes alle søbassinets mange småskov og levende hegn med piletræer, hvorved fuglene mistede hovedparten af deres redepladser. Samtidig blev bølgegangen i søen ekstrem kraftig i blæsevejr.
Med en stor bar søflade, knapt 1,5 km lang, var det visuelt nemmere for projektmagerne at forsvare den store regning til skatteborgerne.
På grund af en – unødvendig og unaturlig – projektskabt vandstandsvariation på op til trekvart meter samt høj bølgegang især ved sydvestenvind (den mest dominerende vindretning) har hovedparten af de ynglende vandfugle som sø-projektet officielt har til hensigt at beskytte i de sidst 12 ynglesæsoner fået oversvømmet de fleste af deres reder med æg.
Naturgenopretnings-skandalen er grundigt beskrevet på vor hjemmeside www.holmegaardmose.dk, i kapitlet ”Gødstrup Sø”.
Kommentarer