Der er livreddere på Feddet Strand hele sommeren

livreddertaarn

Feddet/Faxe: De næste otte uger er der livreddere ved livreddertårnet på Feddet Strand ved Faxe

Mandag den 22. juni klokken 11 indleder TrygFondens livreddertårn sommersæsonen på Feddet Strand ved Faxe.

TrygFondens 37 livreddertårne er bemandet af specialuddannede kystlivreddere og de er åbne hver dag mellem klokken 11 og klokken 19 fra uge 26 til 33.

Kystlivredderne hjælper med stort og småt på stranden. De forhindrer børn i at gå i vandet med badedyr i fralandsvind, oplyser om strandens særlige forhold, hjælper ved bistik, snitsår fra skarpe sten og dehydrering, og de giver også gerne gode tips om lokalområdet.

Livredderne deler også gratis malebøger og baderådsfoldere ud, så der er en oplagt mulighed for, at forældre og børn sammen kan tale om badesikkerhed.

Livreddernes arbejdsplads, det rød- og hvidstribede livreddertårn indeholder desuden alt det livsvigtige udstyr, som livredderne har brug for, herunder rescueboard, hjertestarter og andet førstehjælpsudstyr.

Udover decideret livreddende indsatser vil livredderne også kunne hjælpe med almindelig førstehjælp og viden om forebyggelse af drukneulykker, herunder de fem vigtige baderåd. Et rødt og gult flag på hver side af tårnet markerer den zone, som livredderne primært overvåger.

Livredderne fra TrygFonden Kystlivredning er på stranden ved Feddet hver dag mellem klokken 11 og klokken 19 indtil lørdag den 15. august. Herefter bliver livreddertårnet bliver kørt til opbevaring for vinteren.

TrygFondens Livredderne har gennemgået en international certificeret specialuddannelse i samarbejde med Dansk Svømmeunion. TrygFonden har kystlivreddere tilknyttet 37 strande og havnebade i Danmark. Sidste år havde livredderne over 60.000 indsatser, hvoraf de 31 betegnes som aktioner, hvor personer har været i livsfare.

Kilde: Trygfonden

Hvis man downloader Trygfondens gratis applikation ”Strandvejr”, der findes til både Android og iPhone, kan man tjekke forholdene på stranden hjemmefra. Se for eksempel vandets temperatur, hvornår livreddertårnet er åbent, eller om der er brandmænd og alger.

De fem nationale baderåd:

  • Lær at svømme
  • Gå aldrig alene i vandet
  • Læs vinden og vandet
  • Lær stranden at kende
  • Slip ikke børnene af syne

Kommentarer