Der skal spares på rengøringen i kommunen
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2012/03/rengoering1.jpg)
Haslev: Næste år skal der spares 7,5 millioner kroner på rengøring og opvarmning af de kommunale bygninger
Faxe Byråd har besluttet at etablere et nyt ejendomscenter pr. 1. januar 2012. Beslutningen er en del af Budget 2012-2015 og den nye organisation i Faxe Kommune. Det betyder, at alle opgaver vedr. kommunens bygninger samles i Ejendomscenteret, herunder energi, teknisk service og rengøring.
Samtidigt besluttede byrådet følgende besparelser i Ejendomscenteret:
- 2012: 1,3 mio. kr.
- 2013: 7,5 mio. kr.
- 2014: 8,5 mio. kr.
- 2015: 9 mio. kr.
En analyse af kommunens rengøring har vist, at der er betydelige besparelser at hente ved at udbyde rengøringen. Opgaverne med rengøring og vinduespolering i kommunens bygninger skal derfor sendes i udbud.
Udbud af rengøringen kan føre til udlicitering og deraf følgende virksomhedsoverdragelse af medarbejderne til den/de firmaer, som kommunen vælger at udlicitere opgaveløsningen til.
Kommentarer