
- Denne begivenhed er allerede afholdt.
Broderi-loge udstiller
Afholdes tirsdag 8. oktober 2019 kl. 07:00 - lørdag 19. oktober 2019 kl. 21:00
Begivenhed Navigation

Miniudstilling på Haslev Bibliotek & Borgerservice 8. oktober – 19. oktober 2019 – Broderi-logen v/ Kate Himmelstrup.
Broderi-logen:
Er 9 kvinder der har en fælles passion, nemlig broderiet. Vi har alle afsluttet 7 års broderiundervisning på Den Klassiske Broderiskole ved Lis Ahrenkiel.
De er alle bosiddende på Sydsjælland og har gennem det sidste år mødtes ca en gang om måneden i Kates lille værksted i Haslev,. Her har de genopfrisket og udforsket forskellige teknikker og udfordret hinanden med valg af motiver, farver og anvendelse.
I foråret har Broderi-logen arbejdet med nedlagt syning, en teknik der især kendes fra Bayeux tapetet og lignende store fælles broderede “fortælle-billeder”. Efter prøvesyning af kendte motiver fra diverse tapeter, valgte Broderi-logen svampe som fælles udfordring. Teknikken er rigtig god til udfyldning a´la malebog, så devar udfordret, da de gerne ville have svampene til at se så naturtro ud som muligt. Svampene er broderet med uldgarn på enten hør- eller bomulds-lærred.
Broderi-logen består af Eva Westh, Doris Larsen, Grethe Hansen, Lise Nielsen, Sonja Walmar Hansen. Anni Christophersen, Inger Hald Nielsen, Aase Jensen og Kate Himmelstrup
Udstillingen kan ses i bibliotekets bemandede åbningstid og i det ubemandede fra 7.00 til 21.00.