
- Denne begivenhed er allerede afholdt.
Fotografen introducerer ’Molly’s Game’
Afholdes søndag 18. februar 2018 kl. 14:45 - 17:00
Begivenhed Navigation

Fotografen til en af vinterens mest ventede film ’Molly’s Game’, er ikke bare dansk, – hun er også lokal.
Søndag den 18. februar klokken 14:45 får Biografen Kanten besøg af filmens danske og ganske lokale fotograf Charlotte Bruus Christensen, der foruden netop ’Molly’s Game’også har filmet Thomas Vinterbergs Jagten, Far From The Madding Crowd, The Girl On The Train og meget meget mere, er med sin bopæl i Hellested ganske lokal.
Charlotte har gladeligt sagt ja til at komme og introducere ’Molly’s Game’ til forpremieren den 18. februar ligesom hun står klar efter filmen til at besvare eventuelle spørgsmål.
Filmen er selvfølgelig i højsædet, her i filmens hus, – men det er også helt legalt at stille spørgsmål til livet som international filmfotograf.
Efter filmen byder biografen på en varm kop kakao at køre hjem gennem vinterkulden på.
Forsalget er startet via App og hjemmeside. Billetterne sælges til specialprisen 80 kroner pr. stk plus 5 kr. for bagerste samt 7. række.
”Molly’s Game”, der er den kvindelige udgave af ”Wolf of Wall Street”, har allerede høstet store roser på Toronto Film Festival og er udråbt til en klar favorit til de kommende Oscar-nomineringer.