Dialogmøde i Frøgården skal skabe tryggere rammer
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2013/02/froegaarden.jpg)
Haslev: En gruppe beboere i Frøgården inviterer til dialogmøde, i kølvandet på juleugens begivenheder.
Onsdag den 27. januar klokken 17.00 afholder en gruppe beboere i Frøgården dialogmøde i Frøgårdens fælleslokale ved nummer 35. Ved mødet deltager både medarbejde fra kommunens SSP indsats og det lokale politi.
De har indkaldt til mødet fordi en gruppe unge mennesker kort efter jul lavede groft hærværk på nogle biler ved Frøgården, hvilket har skabt utryghed for beboerne i Frøgården.
Urolighederne foregik fra sidste på eftermiddagen mandag den 28. december samt i løbet af aftenen og natten til tirsdag. En gruppe unge uromagere smed blandt andet smidt kanonslag efter cyklister og andre forbipasserende. De væltede også nogle biler i Frøgården, så en bil lå på hovedet og en anden på siden. Ifølge nogle af de mange kommentarer på Facebook, har de ramt mindst fire biler, hvoraf de to vurderes til at være blevet totalskadede.
Læs også:Kanonslag, hærværk og væltede biler i Haslev
– Balladen gjorde nogle af beboerne i området utrygge, og det gider vi ikke at finde os i. Derfor har vi taget kontakt til politiet og kommunens SSP-indsats og inviteret dem til dialogmøde, og de ville de heldigvis meget gerne komme, fortæller beboerrådgiver Berit Pallesen til Sjællandske.
Formålet med mødet er at beboerne sammen med politi og SSP kan aftale en måde hvorpå beboerne selv kan tage hånd om problemerne, så folk i området igen kan føle sig trygge.
– Det skal ikke være et beboerværn, men det kunne være en gruppe i stil med natteravnene, hvor man sørgede for at være synlig, så dem, der ikke kan opføre sig ordentligt, måske ikke ønskede at være der, når de vidste, at de ville blive set, siger Berit Pallesen, der dog understreger at der ikke skal foregå fysisk indblanden fra beboernes side. Det skriver Sjællandske.
– Beboerkontakt og fælles naboløsninger blandt folk er altid godt, og det er da dejligt, hvis der kan komme noget positivt ud af det, der skete efter jul, siger Nicolai Gamsbøl-Havmand, der er leder af Ungdomsskolen, som SSP hører under. Han glæder sig til at høre hvad beboerne har på hjerte, og svare på eventuelle spørgsmål.
Dialogmødet finder sted onsdag den 27. januar klokken 17.00 i Frøgårdens fælleslokale ved nummer 35.
Kommentarer