Endnu en lokal mand anholdt i Haslev-sag

Haslev: Sydsjællands og Lolland Falsters Politi har anholdt endnu en mand for drabforsøg påen 31-årig i Haslev.
Ved middagstid tirsdag kunne Sydsjællands og Lolland Falsters Politi anholde en 30-årig lokal mand på hans bopæl i Haslev, det oplyser Sydsjælland og Lolland Falsters Politi til Faxe.nu.
– De er i retten lige nu, hvor den 31-årige bliver fremstillet i grundlovsforhør for lukkede døre, fortæller vicepolitikommisær Steffen Hedemand.
Den 31-årige der i dag blev anholdt er ikke godt kendt af politiet, men vidner har set to nu anholdte mænd gå ind i opgangen i Jernbanegade, hvor overfaldet skete lørdag morgen, og begge mænd forlod lejligheden sammen.
– Den 35-årige mand fra Faxe, der blev anholdt få timer efter overfaldet har trukket spor efter sig i området hele formiddagen. Han er blandt andet blevet set af vidner i både Faxe og Haslev, hvor han kom op og skændes med folk. Han var oppe og køre, fortæller vicepolitikommisær Steffen Hedemand til Faxe.nu.
De to mænd havde ikke en tæt relation til offeret de overfaldte, men de kendte hinanden, oplyser vicepolitikommisær Steffen Hedemand. Politiet leder nu ikke efter flere gerningsmænd.
Den senest anholdte 30-årige bliver fremstillet i grundlovsforhør i dag onsdag kl. 11.15 i Næstved.
Kommentarer