Haslev

Faxe gav 122.996 kroner til Røde Kors

roede_kors

Faxe Kommune: Indbyggerne i Faxe Kommune gav i alt 122.996 kroner til Røde Kors’ landsindsamling søndag

Der blev samlet markant flere penge ind ved Røde Kors’ landsindsamling søndag, end sidste år.  På landsplan var tallet næsten 20 millioner kroner. Sidste år blev der samlet 18 millioner kroner ind. De to millioner udgør en stigning på 15 procent i forhold til sidste år.

I vores område har folk også været mere gavmilde i år.  Det blev indsamlet 1.497.724 millioner kroner, hvilket er omkring 70.000 kroner mere end sidste år. Det viser tal fra Røde Kors.

Pengene fra indsamlingen skal blandt andet styrke og supplere indsatsen i Irak og arbejdet med at bekæmpe ebola-epidemien i Vestafrika. På hjemmefronten vil en halv million gå til indsatsen for voldsramte kvinder, oplyser Røde Kors.

– Selv om der allerede er mange katastrofer og mennesker i nød, så ved vi jo, at der hvert år dukker nye kriser op, som kræver vores indsats. Den årlige indsamling er ikke mindst målrettet de katastrofer, som endnu ikke er indtruffet. Det er vores parathed, der i sidste ende gør den største forskel. Vi skal have råd, når katastrofen indtræffer. Det har danskerne været med til at sikre i dag, og det er vi meget taknemmelige for, siger Anders Ladekarl, der er generalsekretær for Røde Kors.

TV Øst har fået oplyst følgende beløb af Røde Kors:

  • Faxe: 122.996 kroner
  • Guldborgsund: 98.301 kroner.
  • Holbæk: 163.984 kroner.
  • Kalundborg: 85.934 kroner.
  • Lolland: 113.938 kroner.
  • Odsherred: 134.374 kroner.
  • Ringsted: 75.900 kroner.
  • Slagelse: 170.672 kroner.
  • Næstved: 245.317 kroner.
  • Sorø: 94.601 kroner.
  • Stevns: 49.877 kroner.
  • Vordingborg: 121.830 kroner.

Kilde: Røde Kors og TV Øst.

Kommentarer