Faxe Kirke har købt hjørneejendom på tvangsauktion

Ny_strandvej_2

Faxe: Faxe Kirke har købt ejendommen, der blandt andet indeholder menighedshuset i Faxe, på en tvangsauktion

Faxe Kirke har købt den blandede beboelses- og erhvervsejendom på hjørnet af Rønnedevej/Ny Strandvej/Præstøvej med i alt 6 lejemål på entvangsauktion.

Ejendommen består af flere sammenbyggede bygninger. I den ene af bygningerne ligger den tidligere biograf, der nu er udlejet til Faxe Sogn, der anvender det som menighedshus. Sognet har selv betalt for en omfattende ombygning og renovering af lokalerne.

Læs også: Menighedshuset er sendt på tvangsauktion

– Vi gør det udelukkende for at sikre Sognehuset fremadrettet, for det har været en stor succes, at vi har fået et rigtigt sognehus, siger Menighedsrådets formand Morten Vive til faxenyt.

I de andre bygninger er der blandt andet et autoværksted, der fortsætter uændret. Der er desuden fire udlejningslejligheder. De to er udlejede og de to tomme vil blive sat i stand og lejet ud.

Menighedsrådet har planer om at anvende de store udstillingsvinduer ud til hjørnet til informationer og løbende udstillinger.

Kommentarer