Faxe Kommune er for 2. år i træk Spil Dansk kommune
Faxe Kommune får en kaskade af musikarrangementer og koncerter igennem Spil Dansk.
I hele uge 44, fra mandag den 26. oktober til og med søndag den 1. november er det Spil Dansk Uge. Det indebærer blandt meget andet en række arrangementer og koncerter til gavn for kommunens borgere.
Koncertprogram:
- Tirsdag den 27. oktober klokken 15-16: Koncert med Traveling Tribes på Midtsjællands gymnasium, Haslev
- Tirsdag den 27. oktober klokken 19: Koncert med Bryan Rice på Faxe Musikskole i Haslev. Opvarmning af Faxe Musikskoles Skabende-musik elever, der spiller numre de selv har komponeret.
- Onsdag den 28. oktober klokken 16: Seniorkoncert med Peter Abrahamsen på Biblioteket i Haslev. (nærmere omtale kommer)
- Torsdag den 29. oktober klokken 10-11: Fællessang med Rune Thorsteinsson på Vibeengskolen (nærmere omtale kommer)
Øvrige arrangementer
Hjemmekoncert – Præmie i navngivningskonkurence omkring seminariets festsal. Violinist Karen Humle. Vinderen er udtrukket d. 07.10 og har fået besked.
Som indledning til Spil Danks Ugen afholdes der brobygningskursus for musiklærere i folkeskolen og musikskolelærere, ved Else Marie Okkels fra Kalundborg Musikskole, onsdag den 21. oktober.
I oktober og november afholdes der Masterclasses & Vi booster talentet (mentorforløb for unge lokale talenter med førende danske sangskrivere). Lokale talenter: Nicolaj Dich, Sarah Ørbæk Esbjerg, Århus, Odense, København
Endnu ikke skemalagt er ’Musik på skemaet’ ved Lindberg/Chapper. Vestskolens linjeprofil musikhold.
Fakta om Spil Dansk:
Spil Dansk Ugen – også kaldet Musiklivets Festuge – er altid den sidste uge i oktober. I år fra mandag den 26. oktober til og med søndag den 1. november.
Spil Dansk Ugen 2015 er årets største musikbegivenhed i al dens mangfoldighed og geografiske spændvidde. For 15. år i træk afholdes musiklivets festuge over hele landet, og også i Faxe Kommune går det løs.
Spil Dansk Ugen havde sidste år hele 1402 arrangementer. Alle danskere har mulighed for at deltage i et arrangement lige rundt om hjørnet, for musikken spiller overalt i landet. Samtidig kan man høre dansk produceret musik både på DRs kanaler og en lang række andre radiostationer.
Spil Dansk Ugen kulminerer på Spil Dansk Dagen – også kaldet Musikkens Festdag – er altid den sidste torsdag i oktober. I år torsdag den 29. oktober.
Spil Dansk foreningens ejerkreds består af Koda, Dansk Musiker Forbund, Dansk Artist Forbund, Dansk Musikforlæggerforening og Danske Populær Autorer. Læs mere.
Læs mere om Spil Dansk, tilmeld arrangementer og tjek kalenderen på spildansk.dk.
Kommentarer