Faxe Kommune ramt af farlige faldvinde
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2013/06/faldvinde_juni13_04.jpg)
Park & Vej i Faxe Kommune har i den sidste tid haft en væsentlig ekstraopgave med at rydde op efter de voldsomme lokale vindforhold flere gange midt i juni måned.
To af kommunens store flotte alléer blev ramt af det metrologer kalder et ”downburst”. Peter Tanev fra TV2 Vejret har givet følgende beskrivelse af fænomenerne i en mail til Faxe Kommune: ”Vi kan ikke afvise at der har været skypumper men umiddelbart har det nok været downburst eller det man kan kalde kraftige faldvinde.”
Læs også: Gisselfeld ramt af en skypumpe i går
Lindersvold Allé med de store kastanjer blev ramt af disse faldvinde og Park & Vej’s gartnere har efterfølgende fundet meget store grene op til 70 meter inde på markerne. Der måtte 3 store containere til før alt var fjernet fra stedet.
Læs også: Dagen derpå ovenpå lørdagens pludselige storm
Trekanten af gamle lindetræer for enden af Moltkesvej ved Bregentved blev ligeledes ramt af kraftige vinde. Her var grenene dog ikke i samme grad slynget langt bort, men lå enten under træerne, i hestefolden ved siden af, eller hang stadig fast i træet. Derfor måtte Park & Vej lukke vejen af i begge ender og bruge en 30 meter høj lift for at få fjernet de grenene der var i fare for at falde ned.
Læs også: Voldsom tordenfront var hård ved træerne
De nedfaldne grene var alle friske og sunde med stor bladmasse, som vinden har kunnet tage fat i.
Sammenlagt har 4 mand arbejdet i 6 dage på at få renskåret de beskadigede træer, genåbnet vejene, fjernet grene fra marker, flishugget og ryddet op på stederne.
Kommentarer