Haslev

Faxe Kommunes ansatte skal udføre alkotjek

Faxe Kommune: Pædagoger, sygeplejersker og andre ansatte skal nu konfrontere forældre, som de mener har drukket.

Ifølge en ny undersøgelse fra Sundhedsstyrelsen har 21 pct. af Faxe Kommunes borgere et ”risikabelt” alkoholforbrug. Kommunen har derfor afsat 700.000 kr. årligt, til at sikre at det høje antal af alkoholmisbrugere i Faxe Kommune falder.

– Vi synes, alkoholmisbruget er så stort, at vi er nødt til at tage fat om det, påpeger Faxe Kommunes borgmester, Knud Erik Hansen overfor TV2 Øst.

– Vi håber på dels at få mere synlighed på problemet og så håber vi selvfølgelig på at få hjulpet nogle steder i tide, forklarer borgmesteren.

Fremover skal pædagoger, sygeplejersker og andre kommunalt ansatte tage mere konfronterende metoder i brug. Et af stederne er den integrerede institution Terslev Børnehus, hvor man i gennemsnit én gang om ugen oplever, at en forælder lugter af alkohol, når han eller hun henter sit barn.

– Vi skal reagere på de forældre, der kommer og er påvirket af alkohol. Hvis vi fornemmer eller forælderen lugter af alkohol, så skal vi simpelthen sige det: “du har drukket alkohol i dag”, og så afvente og se hvilken reaktion, der kommer, fortæller pædagog og souschef Katja Rasmussen til TV2 Øst.

– Hvis man er på vej ud i et område, hvor man kommer til at bruge alkohol på en ikke-hensigtsmæssig måde, så kan det være her, vi er med til at skubbe dem tilbage på et fornuftigt spor, hvad angår alkohol, siger Katja Rasmussen.

På landsplan er der ifølge Sundhedsstyrelsen omkring 140.000 alkoholafhængige.

 

Kommentarer