Flot indsamlingsresultat i Faxe og Faxe Ladeplads

red_barnet_landsindsamling

Faxe: Syv familier og vennepar indsamlede søndag i alt 12.256,50 til Red Barnet.

Søndag den 6. September afholdt Red Barnet  den årlige Landsindsamling.

Flere end 10.000 børn og voksne var på gaden med indsamlingsbøtter og der blev i alt på landsplan samlet 10 millioner kroner ind, hvilket er mere end 2,4 millioner end sidst år.

I Faxe og Faxe Ladeplads var syv bøtter på gader, stræder og i butikker. De syv familier og vennepar, der var på gaden, trodsede alle odds og indsamlede 12.256,50 kroner hvilket var det højeste gennemsnit på landsplan klokken 15. 30.

– Om vi kan holde 1. pladsen er endnu ikke endeligt bekræftet af Red Barnet, siger indsamlingsleder Ninka Aurora Vedel og fortsætter:

– Tusind tak til Rolloskolen som hold dørene åbne for uddeling af bøtter  samt til

Euro Spar i Faxe der sponsorerede vand og slik. Og til Sparekassen Sjælland som igen i år talte penge og bød på kaffe, småkager og sodavand.

Pengene går til børn i katastrofer

En katastrofe kan være ufatteligt ødelæggende for et barns liv. Alt kan blive smadret fra det ene sekund til det andet. Men heldigvis kan vi hjælpe effektivt, både inden katastrofen, og efter at den har ramt. Pengene rækker langt og går direkte fra den enkelte indsamler til det barn, der er fanget i katastrofeområdet.

Hver time tæller

Når en orkan, et jordskælv eller en tørke rammer, er børnene altid blandt de mest sårbare. Som de mange børn, der blev ramt af jordskælv i Nepal tidligere på året. Flere gange rystede jorden under børnene og skabte død og ødelæggelse. Med ét blev alt for mange nepalesiske børn ofre for en forfærdelig katastrofe.

Red Barnet har arbejdet i Nepal i mange år og var derfor i stand til at rykke ud med personale og livredende nødhjælp med det samme i timerne efter jordskælvet. De uddelte presenninger, fødevarer, hygiejne-kits og oprettede beskyttede områder for børn. Og selvom alles øjne ikke længere er rettet mod Nepal, arbejder Red Barnet stadig for at hjælpe børnene.

– Tusind tak for alles  hjælp. Jeg håber i næste år også vil bruge tre timer på at gøre en forskel, siger indsamlingsleder Ninka Aurora Vedel

 

Kommentarer