Haslev

FM Festival på hele tre scener på Sofiendalskolen

Haslev: Faxe Musikskole afholder deres helt store forårskoncert, der afsluttes med en gallekoncert, på Sofiendalsskolen.

Lørdag, den 16. april afholder Faxe Musikskole deres helt store forårskoncert, hvor elever i alle aldre optræder for publikum. I år med deltagelse af Tobias Trier, som har været tilknyttet musikskolen i denne sæson.

Publikum kan med programmet i hånden sammensætte eftermiddagens musikalske oplevelse helt efter, hvad man har lyst til at høre.

På tre scener og med et valg af ni forskellige koncerter får man lov at høre og mærke, hvor meget de unge mennesker har knoklet gennem sæsonen for at finpudse deres færdigheder og sangstemmer.

Det hele slutter med årets gallakoncert fra klokken 16.15 til 17.45. Gallakoncerten er i sig selv lidt af et festfyrværkeri, og den bliver afholdt i selskab med sangeren, musikeren og komponisten Tobias Trier, som gennem forløbet Skabende Musik har arbejdet med og inspireret en række elever fra musikskolen. Eleverne skal optræde med fortolkninger af hans musik og med eget musik skabt gennem forløbet.

’Mine sange er mine dagbøger’

En af de elever er 17-årige Stine Gregersen. Hun glæder sig i den grad til at stå foran et forventningsfuldt publikum den 16. april, ikke mindst for at vise resultatet af projektet med i hos Tobias Trier.

– Det har været fantastisk inspirerende at få lov at arbejde med Tobias Trier i Skabende Musik. Det har været en rigtig god hjælp til at komme videre med den musik, mange af os selv arbejder med, fortæller Stine Gregersen.

I kraft af sine mange års tilknytning til Faxe Musikskole kan hun nærmest betegnes som Miss Faxe Musikskole. I hvert fald begyndte hun på skolen, da hun gik i 0. klasse. Hun går til klaver og sang på musikskolen, og så skriver hun egne sange. Senest har publikum oplevet Stine Gregersen i den farvestrålende og musikalske succes, musikskolens Bob Dylan Teaterkoncert, hvor hun var en af flere virkelig talentfulde, gennemgående solister.

– Jeg skriver mest ballader, og jeg elsker at sidde ved klaveret, nogle gange i flere timer. Og mens nogle skriver dagbog, skriver jeg altså sange. Man kan vel sige, at mine sange er mine dagbøger. Det er en måde at slappe af på og nogle gange en god måde at få frustrationerne ud gennem klaveret, fortæller Stine Gregersen.

– En dag vil jeg gerne udgive mine sange. Men først og fremmest skriver jeg, fordi jeg elsker det, og fordi jeg finder ro i at sidde ved klaveret, tilføjer hun.

Stine Gregersen går i 1. g på Midtsjællands Gymnasium i Haslev. Drømmen er en dag at arbejde med molekylær biologi.

– Ja, det er måske lidt overraskende, for musik fylder meget i mit liv. Men det fungerer godt som en hobby, og jeg skriver musik, når jeg har lyst. På den måde er der ikke noget pres, siger Stine Gregersen.

Ved FM Festivalen vil man kunne høre hende som sanger og pianist ved de mindre koncerter på de små, intime scener, og så medvirker hun altså ved den store gallakoncert i Tobias Trier-projektet.

Børn kommer gratis ind til gallakoncerten, som begynder klokken 16.15. Elever i musikskolen og andre børn kommer gratis ind og skal bare dukke op – de behøver ingen billet.

Billetterne kan købes via musikskolens hjemmeside.

FM Festival løber af stablen lørdag den 16. april fra klokken 13.30 til 17.45 på Sofiendalskolen.

Stine-Gregersen_2

Kommentarer