Forårskoncert i Faxe Kirke torsdag aften

Faxe: Ved dette års forårskoncert får koncertgængerne mulighed for at stifte bekendtskab med kinesisk sang og musik.

Torsdag den 28. april klokken 19.30 er der forårskoncert i Faxe Kirke.

Ved dette års forårskoncert får koncertgængerne chancen for at lytte til kinesisk instrumentalmusik samt at overvære en opførelse af ’Mandarin Mass’ der er en nyskrevet kinesisk messe. Den opføres af Faxe Kirkes ungdomskor, ’Ung Koralklang’ under ledelse af Lene Besser, Haslev Kirkes kor under ledelse af Betty Arendt og ’Ensemble Nordica’.

Korene vil synge på både kinesisk og dansk, da det er lykkedes at få den danske salmedigter, Holger Lissner, til at lave en oversættelse af messesatserne.

’Ensemble Nordica’, består af de to lokale musikere, Betty Arendt og Peter Arendt og de tre kinesiske musikere, Sun Yuming, Zhang Yu og Jin Xiaoyun, der spiller på originale kinesiske instrumenter. Jin Xiaoyun er endvidere komponisten bag ’Mandarin Mass’.

Det dansk-kinesiske ensemble opstod i 2013/14 i forbindelse med en længere kulturudveksling mellem Danmark og Kina. Trods de kun få års eksistens har ensemblet allerede indspillet og udgivet en CD, ’Resting in God’ med stille asiatisk musik. Denne kan købes ved henvendelse til Betty og Peter Arendt.

Der er gratis adgang Til koncerten.

Kirkebilen kører. Denne kan bestilles på Faxe Kirkekontor på telefon 5671 3552 (tast 1) senest onsdag den 27. april klokken 12.

Kommentarer