Foredrag om organdonation på sundhedscentret

Faxe: Faxe Sundhedscenter invitere til foredrag med to kapaciteter fra Dansk Center for Organdonation
Tirsdag den 4. november klokken 19.00 byder Faxe Sundhedscenter velkommen til to kapaciteter fra Dansk Center for Organdonation. Niels Agerlin og Camilla Staubo vil holde oplæg om den faglige- og personlige vinkel på emnet organdonation.
Nye undersøgelser viser, at danskerne i stigende grad er positive overfor organdonation og alligevel er der mangel på organer.
”Et nyt organ kan redde eller forlænge livet for patienter med kronisk nyre-, hjerte-, lever eller lungesvigt.
Et nyt organ kan give svært syge en normal tilværelse med skole, arbejde, familie og børn”.
Kilde: Sundhedsstyrelsens, folder om organdonation.
Niels Agerlin er overlæge på neurokirurgisk klinik på Rigshospitalet og Donoransvarlig læge, i Dansk Center for Organdonation. Han vil fortælle om organdonationer i praksis.
Camilla Staubo, der er transplanteret, vil herefter fortælle sin historie fra det virkelige liv og give oplysninger om organdonation.
Hvis man vil være donor, kræver det, at man har taget stilling og at ens nærmeste kender ens holdning, så den respekteres i tilfælde af hjernedød. Alle over 18 år kan tilmelde sig donorregisteret og der er ingen øvre aldersgrænse for at kunne blive organdonor.
Det er gratis at deltage. Der er ingen tilmelding.
Der bliver mulighed for at købe, Kaffe/te og kage, samt vand.
Foredraget foregår tirsdag den 4. november fra klokken 19.00 til 21.30 i Forhallen på Faxe Sundhedscenter, Præstøvej 78, 4640 Faxe.
Kommentarer