Haslev

Forelæsning om Grundloven før og nu, i Haslev

haslev_gymnasium_1

Haslev: I sin forelæsning vil historiker Lars Hovbakke Sørensen gør rede for grundlovene gennem 170 år.

Onsdag den 21. oktober klokken 19 inviterer Haslev Folkeuniversitet til en forelæsning om ’Grundloven 1915 og kvinders valgret’, ved ekstern lektor,  ph.d.,  SDU Lars Hovbakke Sørensen,

Lars Hovbakke Sørensen går tæt på grundlovenes historie fra den første i 1849 til den nugældende fra 1953 og fortæller, hvad der har kendetegnet de forskellige grundlove, og hvorfor de hver især kom til at se ud, som de gjorde.

Er det sofavælgerne, der bestemmer? Er grundloven god nok?

Højesteretsdommer og statsretsekspert Jens Peter Christensen mener ”nej” iflg. interview i Djøfbladet, nr. 14, september 2015. Han nævner, at det var på et hængende hår, at kvinderne fik valgret i 1915, at vi fik kvindelig arvefølge i 1953. Årsagen skal findes i bestemmelsen om at 45 procent af samtlige stemmeberettigede skal stemme ”ja” før grundloven kan ændres. Kvindelig arvefølge blev vedtaget med kun 0,8 procent overskud. At bestemmelsen senere er ændret til 40 procent ændrer ikke ved det faktum, at ”..sofavælgerne reelt tæller som nej-stemmer.”

Citat: ”Vi holder meget af grundloven, men vi ved næsten ingenting om den” (Jens Peder Christensen).

Kongeriget Danmark har haft fire grundlove siden enevældens afskaffelse i 1848. Grundlovenes udvikling afspejler det danske samfunds rivende udvikling gennem de seneste cirka 170 år fra et stillestående landbrugssamfund til et moderne globalt orienteret velfærdssamfund.

Deltagelse i forelæsningerne er åben for alle og kræver ingen forudsætninger.

Hele programmet kan findes på hjemmesiden www.fu-komiteer.dk/haslev

Kursusgebyret er på 100 kroner pr. forelæsning. Man kan tilmelde sig via e-mail til jepsenknud@gmail.com. Tilmelding en fordel, men intet krav.

Forelæsningen ”Kometer og dannelsen af Solsystemet” foregår mandag den 24.  august fra  klokken 17.00 til 19.00 på  Haslev Gymnasium, Skolegade 31.

Efterårets øvrige program:

  • Onsdag den 28. oktober    ”Moderne medier og folketingsvalget”.
  • Onsdag den 4. november   ”Kalken og kridtet i Haslevs undergrund”.
  • Forelæsningsserien ”Lysets By: Paris omkring 1900” med Niels Marup foregår på tre torsdage i november; den 12. nov., 19. nov. og 26. nov.

Haslev Folkeuniversitet arrangerer kurser og forelæsninger, som er åbne for alle.

Det er Folkeuniversitetets formål at formidle forskningens teorier, metoder og resultater i et sprog, alle kan forstå. Altså at bringe universiteternes viden ud til alle.

Det kræver derfor ingen særlige forudsætninger at følge Folkeuniversitetets kurser og forelæsninger – de er for alle, der har interesse for de emner, der tilbydes.

Forelæsningerne varetages af engagerede undervisere med universitetsbaggrund, som på denne måde danner bindeled mellem videnskab, kultur og samfund.  

Kommentarer