Haslev

Forfatteren Lone Hørslev besøger Haslev Bibliotek

Haslev: Der er forfatteraften med Lone Hørslev på Haslev Bibliotek mandag den 12. marts

Mandag den 12. marts fortæller forfatteren Lone Hørslev om sin seneste bog Sorg og camping der er indstillet til DRs Romanpris 2012 på Haslev bibliotek

Lone Hørslev har altid i sit forfatterskab næret en særlig kærlighed for kedeldragten, bøfsandwichen og den påtrængende fedling ved nabobordet.

I sin nye roman Sorg og camping er det stadig provinsen, der lægger landskab til. Tre vaklende parforhold og en fødselsdagsmiddag i et frostramt Løkken anno 1985 udgør scenen, komplet med nisselandskab og kir royal til gæsterne. I løbet af en dag (opspædet med flashbacks) følger vi en håndfuld personer og deres indviklede liv for til sidst med gru at se dem støde akavet sammen til en lille fest, der aldrig når længere end velkomstdrinken.

Lone Hørslev er født i Køge i 1974 og vokset op i Mejdal uden for Holstebro. Hun er uddannet fra Forfatterskolen 2003. Hun debuterede med digtsamlingen Tak i 2001. Hun har fået flere litterære priser: Carlsbergs ide-legat, Årets Fund 2003, Michael Strunge-prisen 2004 samt Jytte Borberg Prisen 2009.

Arrangementet, der foregår på Haslev Bibliotek mandag den 12. marts mellem klokken 19 og 21, har fået støtte fra Statens Kunstråd.

Billetter, der koster 50 kroner, kan købes på bibliotekerne i Haslev, Faxe og Dalby.

 

Kommentarer