Gospeldag i Haslev på lørdag
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2013/01/gospel.jpg)
Haslev: AOF Østsjælland inviterer igen i år til Gospeldag på Lysholm Skole, for alle der har lyst til at synge
Lørdag den 19. januar inviterer AOF Østsjælland til en inspirerende og intensiv Gospeldag, under ledelse af Jacob Asmussen og Peter Steinwig. Gospeldagen foregår på Lysholm Skole.
På en dag lærer og indøver man sammen med de andre glade sangere en række gospelnumre, som det forhåbentlig store kor vil synge ved en koncert om aftenen i Haslev Kirke.
Alle kan være med. Det vigtigste er lysten til at synge sammen med andre. Man skal ikke kunne noder og det er ikke nødvendigt at erfaring fra kor eller sangundervisning.
Jacob Asmussen, der har mange års erfaring som solist og dirigent inden for gospel, er ny ved Haslev Gospeldag . Han er pt. dirigent for The Gospel Voices, Århus og for gospelkoret Kefas, København. Jacob Asmussen har optrådt med Basix, Jesper Lundgård, Klüvers Bigband, Lillian Boutté, Etta Cameron, Danser med Drenge og mange andre.
Dagen afsluttes med en koncert i Haslev Kirke, som vil være en fantastisk oplevelse for både de medvirkende i koret og de mange tilhørere.
Gospeldagen koster 250 kroner inklusive et let aftensmåltid.
Man kan tilmelde sig på AOF’s hjemmeside.
Gospeldagen finder sted lørdag den 19. januar. Dagen starter klokken 09:00 på Lysholm Skole, der ligger på Lysholm Skolevej10 i Haslev og slutter cirka klokken 21 i Haslev Kirke.
Kommentarer