Haslev

Gratis buskørsel mellem festerne i næste weekend

Faxe Kommune: Igen i år vil der være gratis buskørsel mellem Bondens Marked, Haslev Festdage og Børn & Dyr på Bregentved

Faxe Kommune har sørget for gratis buskørsel mellem Bondens Marked på Gisselfeld, Haslev Festdage og Børn & Dyr på Bregentved ved Haslev.

Arrangementerne foregår henholdsvis fredag den 29. juni, lørdag den 30. juni og søndag den 1. juli 2012.

Busruterne er i år tilrettelagt således at der er mulighed for at komme med bussen fra og til Faxe Ladeplads over Rønnede ved butikstorvet, Faxe busstation, Faxe syd ved togstationen og Haslev station, ligesom bussen også har stoppested ved Sofiendalskolen i Haslev.

I år er der endvidere lavet rundkørsel mellem henholdsvis Bondens Marked og Børn & Dyr både lørdag og søndag.

Stoppestederne er følgende:

  • Faxe Ladeplads (Lp): Busstationen
  • Faxe syd: Togstationen
  • Faxe: Busstationen
  • Rønnede: Butikstorvet
  • Haslev st. : Haslev station
  • Gisselfeld: Ved indgangen
  • Bregentved: v/Holte Allé ved skoven

Se bustiderne på kommunens hjemmeside

Kommentarer