Gratis sæk til affaldet i december
Faxe Kommune: Julen er den tid på året, hvor der er mest affald i hjemmene, og Faxe Forsyning er derfor på vej med en ekstra affaldssæk til alle husstande i kommunen
I løbet af de første uger i december vil alle husstande i Faxe Kommune få en lille julehilsen fra Faxe Forsyning i form af en sæk til den ekstra dagrenovation, der altid er i december. Renovatøren vil aflevere sækkene, når bilerne i forvejen er på deres runder for at samle dagrenovation.
Det er første gang, Faxe Forsyning deler ‘julesække’ ud, og ifølge bestyrelsesformand René Tuekær skal sækken ses som både en praktisk foranstaltning og en venlig julehilsen fra sel-skabet:
– Vi ved, at december er den tid på året, hvor vores kunder har mest affald, og vi vil gerne yde den service at gøre det lidt lettere at få pakket og afleveret dagrenovationen, forklarer René Tuekær.
Normalt koster det 35 kroner at få udleveret en ekstra sæk og få hentet sækken som en del af den almindelige dagrenovation, men i det aktuelle tilfælde er ordningen uden ekstra udgifter for kunderne. ‘Julesækken’ med affald skal blot stilles ud sammen med de almindelige skralde-spande, så bliver den taget med sammen med den øvrige dagrenovation, når renovationsarbejderne kommer forbi på deres almindelige runde.
‘Julesækken’ er en almindelig brun affaldssæk, men den kan kendes på et påtrykt julemotiv samt en jule- og nytårshilsen fra Faxe Forsyning. Hvis man ikke når at bruge ‘julesækken’ i julen, skal man ikke fortvivle, for den kan bruges også i det nye år.
Kommentarer