Faxe by

Gudstjeneste for hørehæmmede i Faxe Kirke

Faxe: Menigheden får alt – både salmer og prædiken – udleveret på papir og kan tage det med hjem bagefter.

Søndag den 12. juni klokken 14.00 prædiker landsdelspræst for hørehæmmede, Peter Bjørn Hansen, i Faxe Kirke.  Han er en af de to specialuddannede præster, som Den Danske Folkekirke har ansat til at betjene hørehæmmede.

Peter Bjørn Hansens fortæller, at begrebet ’hørehæmmede’ dækker både over dem, der hører dårligt – og som kan få hjælp af f.eks. et høreapparat – men også over dem, der er vokset op som hørende og derfor har lært dansk ved øret, men i løbet af livet, for eksempel på grund af sygdom, ulykke eller arvelige forhold helt eller delvist har mistet deres hørelse. Skal de sidste lære tegnsprog, er det et fremmedsprog de skal lære fra grunden.

Derudover, ved Peter Bjørn Hansen af erfaring, at høreapparater også kræver tilvænning og tålmodighed, så derfor er hele gudstjenesten søndag den 12. juni Faxe Kirke tekstet. Menigheden får alt – både salmer og prædiken – udleveret på papir og kan tage det med hjem bagefter.

Sognepræst Kirsten Kjær Ohms har for nylig overtaget hvervet som kontaktpræst for hørehæmmede i Tryggevælde Provsti og hun glæder sig over, at Peter Bjørn Hansen kommer til Faxe.

– Vi har et godt lydanlæg i Faxe Kirke, fortæller Kirsten Kjær Ohms, men hun ved også, at det ikke nødvendigvis er nok for alle.

– Derfor er det dejligt, at vores landsdelspræst kommer til os.

Sognepræsten tilføjer, at der efter gudstjenesten er kirkekaffe i Faxe Kirkes Sognehus og at alle er meget velkomne.

Kommentarer