Gymnasieelever i Haslev giver 3 timer til verdens flygtninge
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2014/10/flygtninge_indsamlingsboess.jpg)
Haslev: Gymnasieelever fra Haslev har meldt sig som indsamlere til Dansk Flygtningehjælps Landsindsamling søndag den 9. november
Mandag den 27. oktober får de unge på Haslev Gymnasium besøg af Dansk Flygtningehjælp. De skal høre om konkrete og nærværende måder at gøre en forskel på – også uden at skulle tære på studiebudgettet.
Når vi tænder fjernsynet eller åbner vores computer, konfronteres vi med voldsomme billeder fra Syrien, Irak og Sydsudan. 51 millioner mennesker i verden er på flugt. Det er det største antal siden Anden Verdenskrig. Og det kan være svært ikke at blive ramt af modløshed, når verden i dén grad står i flammer.
Ved at bruge 3 timer af deres tid en søndag formiddag den 9. november kan de gøre en livgivende forskel for de allermest udsatte flygtninge i verden. På de 3 timer, som det tager at samle ind for Dansk Flygtningehjælp, kan man nemlig samle omkring 1000 kroner ind – nok til for eksempel at give otte sydsudanesiske flygtningebørn sko og tøj på kroppen.
– Gymnasieeleverne udgør en rigtig vigtig del af vores indsamling, og det er vores erfaring, at de er super engagerede og gerne vil gøre en forskel. Derfor er vores indsats på gymnasierne rigtig vigtig, siger Jens Engedal, projektleder hos Dansk Flygtningehjælp.
Udover at hjælpe flygtninge i verdens brændpunkter er der en ekstra gevinst for de gymnasier, som stiller med flest indsamlere. De er nemlig med i konkurrencen om en koncert med det danske rockband Hymns from Nineveh, der har doneret en koncert til formålet.
Kommentarer