Haslev

Haslev Bokseklub er flyttet til Vesterled

haslev_bokseklub_vesterled

Haslev: Haslev Bokseklub er flyttet til en større hal på det gamle lærerseminarium

Efter næsten 40 år på Grøndalskolen har Haslev Bokseklub fået nye lokaler i hallen på det gamle lærerseminarium, som man finder for enden af Vesterled i Haslev.

Hallen er over dobbelt så stor som hallen på grøndalskolen, så de begrænsninger klubben før har været lidt hæmmet af er nu væk og der kan fremover laves mere tempåfyldt og konditionsopbyggende træning, ligesom det åbner op for en masse nye tiltag og muligheder.

Ligeledes er der omklædning til begge køn, hvilket har været meget savnet det gamle sted. Klubben har i løbet af sommeren fået flere gode trænere.

Jørgen Sten har efter et halvt års orlov atter meldt sin ankomst til glæde for alle og klubbens mangeårige medlem Stine Andersen har efter en tjans som afløser før ferien besluttet at blive mere permanent træner.

Klubben har i sommerferien købt vægte og stænger så der kan trænes lidt mere styrketræning, især i forbindelse med cirkeltræning som er en populær træning blandt klubbens mange medlemmer.

I forbindelse med det nye lokale er der kommet nye træningsdage og tider.

Tirsdag

Boksning 1800-1930

Motionstræning 1930-2030

Onsdag

Motionstræning 1800-1900

Boksning 1900-2030

Torsdag

Juniorboksning 1700-1800

Motionstræning 1800-1900

Klubbens kampboksere kan træne teknik og lignende samtidig med motionsholdet.

Der kan findes meget mere info på klubbens hjemmeside.

Man kan desuden følge Haslev Bokseklub på facebook.

Har man spørgsmål er man velkommen til at skrive en mail på info@haslevbokseklub.dk.

Alle er velkommen til at komme forbi og se den “nye hal” og få en prøvetime.

Faxe.nu støtter aktive foreninger, klubber og lokale ildsjæle, og bringer nyt om kommende arrangementer og begivenheder i Faxe-området. Oplysninger og fotos samt information om arrangementer osv. kan sendes pr. e-mail til tip@faxe.nu. Det er gratis.

Kommentarer