Haslev

Haslev Kirke har stiftet en Familieklub

Haslev-Kirkehus

Haslev:Haslev Kirke fået en familieklub, der er et åbent tilbud for alle, med aktiviteter, sang og musik, fortælling, fællesspisning og hygge

Fredag den 13. september inviterer Haslev Kirke til den første aften i den nye Familieklub. Temate denne aften er ”Sensommer i skoven”. Deltagerne skal klippe og klistre med naturting og lave bål.

Haslev Kirkes Familieklub handler om gode historier, action, leg, fællessang, spisning, hygge, venskab, og noget om Gud. Der er altid fælles aktiviteter, og ind i mellem vil der være voksen-tid sidst på aftnen. Klubben er tænkt som et fællesskab for børn og voksne og man mødes en fredag om måneden cirka klokken 16.30.

En typisk aften:

  • 16.30 Drop in til frugt
  • 17.00 Børneaktivitet
  • 18.00 Aftensmad
  • 19.00 Fortællekvarter
  • 19.15 Aktivitet for større børn og forældre (måske de mindste går hjem eller puttes)

Aktiviteterne er som udgangspunkt gratis. Fællesspisningen koster 30 kroner per person.

På grund af maden er tilmelding nødvendig senest tirsdagen før en klubaften til sognepræst Ole Bjerglund Thomsen på ot@km.dk.på ot@km.dk eller på Facebook: Haslev Kirkes Familieklub.

Arrangementerne foregår i Kirkehuset, Kirkepladsen 8a, hvis ikke andet er angivet.

Man kan følge Haslev Kirkes Familieklub på Facebook.

Første aften er fredag d. 13. september klokken 16.30.

Program 2013

13. september: Sensommer i skoven: Vi klistrer med naturting og laver bål.

18. oktober: Halloween – græskarlygter, gyserhistorier

15. november: Fingre og hænder i malerbøtten

6. december: Advent, juleklister og lækkerier i bolchekogeriet

Program 2014

10. januar: Stomp, bodypercussion, sang og ballondans

Kommentarer