Haslev Rotary Klub’s nye præsident
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2011/07/Reinhardt_svaerke.jpg)
Haslev: Reinhard Sværke-Jessen er fra d. 1. juli og et år frem præsident for Haslev Rotay Klub
Reinhard Sværke har haft et år til at forberede sig til posten, for alle Rotary Klubber skifter formand hvert år d. 1. juli og i den forbindelse vælges formanden for det næste år. På Rotary mødet mandag d. 25/7 kunne han for første gang smykke sig med præsidentkæden på og fremlægge programerklæringen for det kommende år.
Den nye bestyrelse består udover Reinhard Sværke, at sekretær Jørgen Kliforth, kasserer Peter Joensen, klubmester Wilhelm Hansen og næste års præsident bliver Claus Kronborg.
Reinhard Sværke er nok bedre kendt i forbindelse med Roklubben Viking, Fakse Ladeplads, hvor han er rochef. Her har han gennem de sidste år har trænet langdistance kaproning.
Desuden har han siden starten været bestyrelsesformand for den røgfrie Svenstrup Efterskole, der ligger i den lille landsby Svenstrup ca. 4 km udenfor Næstved tæt på Dybsø Fjord, hvor man bl.a. finder det flotte Gavnø Slot.
Reinhard Sværke, der er gift med Helle fra den grønne ungdom, er her i sommer stoppet som administrationschef i Verdensnaturfonden og er jobsøgende som regnskabschef, økonomichef eller controller.
Kommentarer