Haslev

Haslev Svømmehal holder ikke mange år endnu

Haslev Hallernes bestyrelse tør ikke overtage ejerskab og drift af Haslev Svømmehal.

I forbindelse med forhandlinger om Haslev Hallerne kunne overtage ejerskab og drift af Haslev Svømmehal, blev der gennemført en bygningsgennemgang. Det skriver Sjællandske. Den viste blandt andet at der er problemer med betonen under børnebassinet. Konklusionen af gennemgangen er at bygningerne kun har en forventet levetid på ’op til 10 år’.

Derfor opfordrer formanden for Haslev Hallernes bestyrelse, Jens Juul Faxe Kommune til at starte byggeriet af en ny svømmehal i Haslev nu, så den kan være klar om 4 til 5 år.

– Der er ikke ret meget, jeg hellere vil end eje og drive en svømmehal. Men vi tør simpelthen ikke stå inde for Haslev Svømmehal. Den er i alt for dårlig stand. Der er så mange ubekendte, at vi ikke skal have fingre i den. Men en ny, tidssvarende svømmehal, det vil vi gerne have siger Jens Juul til Sjællandske.

Formanden for erhvervs- og kulturudvalget, Dorte Nybjerg (V), overlader det til det kommende byråd at træffe en politisk beslutning.

– Med de oplysninger, vi har om Haslev Svømmehals tilstand, så er det på et eller andet tidspunkt – formentlig i den byrådsperiode, der begynder om et halvt års tid – behov for at der bliver truffet en beslutning; og at man fra politisk side begynder at sætte penge af til projektet, siger Dorte Nybjerg til Sjællandske.

Kommentarer