Haslevits advokatdrab skal for Højesteret
Haslev: Den 68-årige morfar Jørgen Saugsteds livstidsdom skal prøves ved Højesteret.
Den 68-årige morfar Jørgen Saugsted fra Haslev har fået fængsel på livstid, i både byretten og Østre Landsret for at skyde og dræbe en advokat og såre sin tidligere svigersøn, i fogedretten i København, den 16. september sidste år.
Nu har hans forsvarsadvokat Mette Grith Stage fået tilladelse til at få livstids-dommen prøvet ved Højesteret. Det skriver Ekstra Bladet.
Læs også: Landsretten stadfæster livstidsdom for advokatdrab
– Normalt er mulighederne udtømte, når man er blevet dømt ved to retsinstanser. Men Procesbevillingsnævnet har imødekommet min ansøgning om at få prøvet sagen i Højesteret, siger Mette Grith Stage til Ekstra Bladet. Og hun fortsætter:
– Efter min opfattelse er livstids-dommen ude af trit med retspraksis. Der er en række formildende omstændigheder og samtidig er min klient 68 år. Det bør der også tages hensyn til, mener Mette Grith Stage.
Den 68-årige morfar skød advokaten og sit barnebarns far i afmagt over en langvarig strid om samværsret til hans fireårige barnebarn.
– Der er ingen tvivl om, at han har begået en frygtelig handling, og at der er tale om en på alle måder stor tragedie. Men straffen er for hård efter min mening. Normalt får man kun seksten års fængsel for et drab og et drabsforsøg, siger Mette Grith Stage til Ekstra Bladet.
Med en dom på seksten års fængsel vil man normalt blive løsladt efter at have afsonet to tredjedele af straffen.
Der er endnu ikke fastsat en dato for, hvornår sagen vil blive behandlet i Højesteret.
Kommentarer