Henrik Christensen forklarer besparelsesforslag

Læserbrev: Sparekniven svinges ikke over folkeskolen i Faxe kommune, som man ellers kan forledes til at tro, når man læser artikler og kommentarer.
Skrevet af Henrik Christensen (V), formand for Uddannelsesudvalget i Faxe Kommune
I tråd med sidste år, forrige år og året før da er der behov for, at der omprioriteres i de kommunale budgetter, og et fast led i den proces er, at alle udvalg skal stille med reduktionsforslag, hvilket naturligvis også gælder Uddannelsesudvalget. På nuværende tidspunkt er der således udelukkende tale om forslag, og jeg oplever ikke, at de politiske vinde blæser i retning af besparelser på skoleområdet, hvilket jeg personligt er meget tilfreds med.
Næsten samtlige partier er meget optagede af at få den nye skolestruktur godt i vej og med det kvalitetsløft, som ligger i, at der kan tilbydes vejledende timetal. Desuden vil investeringer i IT (bl.a. i trådløse netværk) på mere end 2,6 mio. kr. blive rykket frem til 2012. Så samlet set oplever jeg, at der er en meget positiv opmærksomhed på folkeskoleområdet, og jeg vil derfor mane til besindighed, således at man ikke får beskyldt folk (læs: politikere) for at være inkompetente eller det, der er værre, om ikke andet indtil man kan underbygge sine mishagsytringer med vedtagne besparelser.
Kommentarer