Haslev

Huspriserne er faldet over 25 procent

parcelhus

Faxe Kommune kommer ind på en fjerdeplads på listen over de kommuner, hvor husene i gennemsnit har haft størst værditab

Husejerne i de såkaldte udflytterkommuner på Sjælland er hårdest ramt af de faldende huspriser. Det viser en opgørelse fra Realkreditforeningen.

I Faxe er huspriserne i gennemsnit faldet med næsten 27 procent. Det bringer Faxe Kommune ind på en trist fjerdeplads på landsplan.

Særligt hårdt ramt er de relativt nybagte husejere, der købte hus i årene 2005-2008. Disse boligejere kan kun sælge deres hus med store tab.

– Selv hvis tabet er ret stort, kan situation klares. Bevarer man job og indkomst og har man i øvrigt mulighed for at blive boende, så behøver værditabet ikke påvirke dagligdagen, understreger siger Karsten Beltoft, direktør i Realkreditforeningen.

De store værditab skyldes at prisboblen i hovedstadsområdet i årene 2005-2008 smittede af på Sjælland og Lolland-Falster. Det fik mange familier til at søge længere ud, hvilket tvang huspriserne urealistisk højt op.

Den københavnske prisboble betyder da også at der stadig en forskel på 8,2 procent mellem værdien i dag og købsprisen i København. Jylland var ikke i samme grad ramt af overvurderede priser, så Aalborg står for landets mindste værditab på 2,1 procent og i Aarhus er husene kun faldet 4,5 procent.

De største værditab (i procent af købesummen)

  1. Odsherred: 32 procent
  2. Guldborgsund: 29 procent
  3. Vordingborg: 28,9 procent
  4. Lejre: 27,7 procent
  5. Faxe: 26,8 procent
  6. Slagelse: 26,1 procent
  7. Halsnæs: 25 procent
  8. Lolland: 23,4 procent
  9. Helsingør: 23 procent
  10. Stevns: 23 procent

Kilde: Realkreditforeningen

Kommentarer