Isabella og Simone videre i X Factor

Faxe: Simone Tandberg og Isabella Østenby gik fredag aften videre fra den tredje og sidste X Factor audition i Vega
Isabella Østenby fra Faxe og Simone Tandberg fra Køge gik i går aftes videre til X Factor superbootcamp der sendes på fredag kl. 20. Her falder sløret for hvilken kategori dommerne hver især bliver ansvarlige for og hvilke deltagere, der går videre til de eftertragtede bootcamps.
Pigerne, der optræder som gruppen Simbel, sang en Tina Dickow sang ved fredagens audition i DRs X Factor. Deres stemmer passer godt sammen og det var tydeligt at de havde øvet sig hjemmefra.
Optagelserne er afsluttet, så pigerne kender det videre forløb af konkurrencen.
– Det er vildt svært at holde hemmeligt. Jeg glæder mig til, at vi ikke længere skal holde det så hemmeligt, siger Isabella til Sjællandske
Læs også: Isabella Østenby fra Faxe med i X Factor fredag
Dommer Pernille Rosendahl udbrød: Mega optur at I kom. Men dryssede så lidt malurt i bægeret ved at sige at hun ikke var sikker på, at de hver især er stærke sangere.
– Og så har I lange ben, det er ikke dårligt, lød det fra dommer Thomas Blachman.
Kommentarer