Italiensk buffet og vinsmagning på Rolloskolen i Faxe

Faxe: LOF Faxe inviterer til italiensk aften med foredrag, en italiensk buffet og vin smagning i Bifrost på Rolloskolen.
Mandag den 9. marts mellem klokken 18 og 21 inviterer LOF Faxe til italiensk aften på Rolloskolen.
Anders Grøndahl vil fortælle om sin glæde ved Italien ledsaget af de sidste nye lysbilleder fra de skønne steder i Rom, Piemonte og Den italienske Rivera. Her trives de små lokale torvemarkeder trives side om side med verdenshistorien og hvor menneskerne udstråler en sådan glæde ved at leve, at man helt glemmer, det er krisetid.
Og så er der maden. Den er så velsmagende, at en uge i Italien i gennemsnit koster 2 kilo på sidebenene.
Denne aften vil Hanne Birgitte Grøndahl byde på sin store italienske buffet med lækkerier.
Det sker lige efter Anders foredrag og lækkerierne ledsages naturligvis af et par glas vin, som kommenteres af Anders.
Arrangementet koster 365 kroner. Foredrag, italiensk buffet og smagsprøver på vine er inkluderet i prisen.
Man kan tilmelde sig on-line på LOF Faxe’s hjemmeside eller på telefon 42 40 10 50.
Et vigtigt tip: Lad være med at spise aftensmad inden.
Den italienske aften foregår mandag den 9. marts mellem klokken 18 og 21 i fællesrummet “Bifrost” på Rolloskolen, Gammel Strandvej 12, 4640 Faxe,
Kommentarer