Julebutik i Atterup de næste 6 weekender

Faxe: Atteruppil på Overdrevsvej har inviteret en gruppe kunsthåndværkere til julestue de næste seks weekender
Lørdag den 2. november slår Atteruppil dørene op til en hyggelig julestue, hvor 10 kunsthåndværker, er gået sammen om, at lave en julebutik i pileværkstedet i Atterup.
Deltagerne er i alderen 20 til 70 og brænder hver især for et kunsthåndværk – trædrejer, uld, keramik, broderi på symaskine, syning, håndlavet julepynt, pileflet, blomster, dekorationer og møbler.
Der vil være et rigt udbud af kunsthåndværk, keramik, hjemmestrikkede strømper og sutsko, kurve, engle i pil, fakler/kræmmerhuse, broderi på håndklæder, juletræstæpper, syede julekalendere samt selvfølgelig diverse julepynt. Samt andre småtterier som marmelade, gele, saft, krydder salt og sukker, brændte mandler.
De 10 udstillere er:
Svend Nielsen – trædrejer
Pia Bull – filtet uld
Anna Bull – keramik
Marianne Lund – Nisser og broderi på symaskine (puder,navn på håndklæder ol.)
Caridad Moreno – broderi på symaskine (julertæstæpper og julekalender ol.)
Josephine Hvass – julepynt
Lone Arendtsen – antik og loppeting
Grethe Kalum – blomster dekorationer ude og inde – kalenderlys og adventskranse ol.
Ole Peter Hansen – træ ting (fuglefoderhuse, frugtkasser, små møbler, foto rammer)
Jonna Yde – pileflet – juletræer, pyntegrønt.
Som julen nærmere sig vil der også komme pyntegrønt, juletræer, kalenderlys, juledekorationer og adventskranse.
Desuden kommer der antik, loppeting og små delikatesser.
Den første åbningsdag vil man kunne møde de fleste af udstillerne. Og igen den sidste dag søndag den 8. december efter klokken 12. Ellers har udstillerne delt weekenderne – der er som minimum altid to i butikken, men de fleste dage er der fire tilstede, så de sælger hinandes ting.
Alle varer bærer tydelig pris og navnet på den der har lavet det.
Alle er velkomne til at kigge ind i den hyggelige julestue på Overdrevsvej.
Julebutikken har åben seks weekender, fra lørdag den 2. november til og med den søndag den 8. december, fra 10 til 16.
Atteruppil holder til på Overdrevsvej 56, 4640 Faxe. Der er gode parkeringsmuligheder.
Kommentarer