Kansas City Stompers giver koncert i Kultunariet

Faxe Musikskole, Biblioteket og Faxe Kommune inviterer i fællesskab til en super aften med Kansas City Stompers på Kultunariet i Haslev.
Onsdag den 8. marts klokken 19.00 kommer ingen ringere end Kansas City Stompers og giver koncert i Festsalen på Kultunariet, Søndergade 12 A, Haslev.
Kansas City Stompers er Danmarks ældste, professionelle jazzband med mere end 60 år i det danske jazzliv og mere end 40 lp/cd indspilninger bag sig. Kansas City Stompers er et traditionelt jazz- og New Orleans band, men spiller også gerne dixieland, swing, mainstream og big band.
Gennem årene har Kansas City Stompers været arbejdsplads for en lang række af de bedste musikere i Danmark. Der har i perioder havde flere ensembler af samme navn på landevejen samtidigt. Det er nemlig ikke navnet på den enkelte musiker der gør Kansas City Stompers – men det musikerne spiller…. Sammen.
I dag hedder sangerinden Rikke Mølgaard – der som hendes forgængere boltrer sig ubesværet i mange stilarter. Hun har en medrivende, mørk og soulfuld klang, som man skal lede længe efter. Rikke Mølgaard startede sin professionelle karriere i 1995, hvor Stig Rossen ’opdagede’ hende på Horsens Ny Teater.
Line up til denne aften er: Palle Juul Hansen, klaver, Gert Rostock, bas, Kurt Riedel, trommer, Niels ’Flipper’ Stuart, saxofon, og ikke mindst kapelmester og ophavsmand Niels Abild, klarinet.
Billetter kan købes på musikskolens hjemmeside og ved døren. Prisen er 100 kroner.
Dørene åbner cirka 15 minutter før koncertstart.
Kommentarer