Rønnede

KB Faxe afholder generalforsamling på Dalgården

Rønnede: Kræftens Bekæmpelses Lokalforening i Faxe afholder den ordinære generalforsamling på Dalgården i Rønnede.

Torsdag den 17. marts klokken 19.00 afholder Kræftens Bekæmpelses Lokalforening i Faxe den ordinære generalforsamling. Denne gang på Dalgården, Thujavej 19, Rønnede.

Som medlem af Kræftens Bekæmpelse er man automatisk medlem af lokalforeningen i den kommune man bor i, og i Faxe Kommune er der således knap 3.000 medlemmer.

Hvis man er interesseret i frivilligt arbejde for Kræftens Bekæmpelse, er generalforsamlingen en god lejlighed til at høre nærmere om, hvad lokalforeningen beskæftiger sig med. Et af punkterne på dagsordenen er således en aktivitetsplan for det kommende år. Her er man velkommen til at byde ind, hvis der er noget man gerne vil være med til.

Efter den ordinære generalforsamling, som også indeholder bestyrelsens beretning og aflæggelse af regnskab, byder lokalforeningen på lidt at spise og drikke.

Alle er meget velkomne.

Kommentarer