Haslev

Kirsten Thorup besøger Haslev fredag

Foto: Morten Holtum

Haslev: Haslev Kirkes Litteraturcafe får på fredag besøg af Kirsten Thorup der vil fortælle om sin seneste roman ”Tilfældets Gud”

’Tilfældets Gud’ handler om et fatalt møde mellem rig og fattig. Ana er velhavende dansk karrierekvinde, som går ned med stress. Ana tager på en afbudsrejse til Afrika hvor hun ved et tilfælde møder den unge frugtsælger Mariama. Ana overvældes af en altdominerende trang til at hjælpe og beskytte denne unge pige, og sætter derfor alt ind på at gøre tilværelsen bedre, om ikke for alle afrikanere, så i hvert fald for dette ene, unikke menneske. I takt med at Anas hjælp til eskalerer, oplever hun en arbejdsmæssig deroute. Hun bliver psykisk ustabil og involverer sig så meget i Mariamas liv, at det får vidtrækkende konsekvenser for hende selv og vender op og ned på hendes tilværelse.

Kirsten Thorup, der er født i 1942 i stationsbyen Gelsted på Vestfyn, debuterede i 1967 med digtsamlingen ”Indeni Udenfor”. Hun har modtaget en lang række priser og arbejdslegater.

I pausen serveres en forfriskning bestående af pølse, ost og vin. Deltagelse: Kr. 60,-. Tilmelding er ikke nødvendig.

Efter pausen får tilhørerne mulighed for at stille spørgsmål til Kirsten Thorup. Der vil også blive mulighed for at drøfte temaet generelt.

Haslev Kirkes Litteraturcafé med besøg af Kirsten Thorup finder sted fredag den 24. februar kl. 19.30 i Nordskov Kirkecenter, Ringstedvej 59, Haslev.

Kommentarer