Faxe by

Knap 300 blitzet på Køgevej ved Faxe i weekenden

Faxe: 72 klip og 6 der skal op til nye køreprøver var resultatet af en fotovogns besøg på Køgevej ved Faxe i weekenden.

Lørdag den 29. oktober mellem klokken 13.20 og 19.50 var en af færdselspolitiets fotovogne på besøg på Køgevej ved Faxe. Her må man højst køre 60 kilometer i timen.

Det var der 195 ud af i alt 1.245 kontrollerede trafikanter der ikke overholdt. 58 af dem kan se frem til et klip i kørekortet og 5 står til en betinget frakendelse af kørekortet. Den højeste hastighed blev målt til 116 kilometer i timen.

Søndag mellem klokken 13.40 og 19.00 var der igen besøg af en fotovogn på Køgevej. Her blev 85 ud af 367 kontrollerede trafikanter målt til art køre for hurtigt. 14 af dem står til et klip i kørekortet.

Den højeste hastighed blev målt til 108 kilometer i timen. Hvilket medfører en betinget frakendelse af kørekortet.

Kommentarer