Haslev

Kommuner afviser nu lønpres på plejefamilier

Forleden udtalte formanden for Plejefamiliernes Landsforening at blandt andet Faxe Kommune bruger børnene som gidsler, når de presser plejefamilier ned i løn.

Men Kommunernes Landsforening har ingen anbefalinger om generelt at sætte vederlaget ned, skriver P4 Sjælland fredag.

– Der er ligeså mange plejefamilier, hvis vederlag sættes op, som der er familier, hvis vederlag sættes ned, siger formanden for KL’s Børne- og Kulturudvalg, Jane Findahl til P4 Sjælland.

Er plejefamilierne mere belastede, sættes vederlaget op. Og er de mindre belastede, sættes det ned, tilføjer hun.

Hvis et barn for eksempel får det bedre, og det dermed ikke længere er nødvendigt for plejeforældrerne af gå hjemme, sættes beløbet naturligt ned. Det samme gælder hvis barnet eksempelvis starter på efterskole.

Kommentarer