Kvik borger foretog civil anholdelse i Haslev
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2015/06/politi_uniform-620x316.jpg)
Haslev: To polske mænd med adresse i Skuderløse, blev søndag anholdt for tyverier i Haslev.
Søndag den 18. oktober havde to polske mænd siddet og spist og drukket godt og grundigt på Pizzeria Zaika på Jernbanegade i Haslev. Klokken 18.07 bad de om to pizzaer til at tage med. Da de skulle til at betale for mad og de to pizzaer – i alt 940 kroner, løb de pludselig ud af pizzaria’et.
To medarbejdere fra pizzaria’et flugte efter de to polakker op til Netto på Stationspladsen, hvor de så, at de stjal fiskeudstyr. Butikspersonalet i Netto blev advaret om de to, og flere forsøgte nu at tilbageholde de to polakker, som stadig havde posen med de to ubetalte pizzaer med sig.
Der opstod nogen tumult, og de to polakker fik revet sig løs og løb herefter op mod kollegiet; men en kvik borger fik fat i den ene i baggården til en cykelforretning, hvor han foretog civil anholdelse af ham.
Manden, som er polsk statsborger er 28 år, blev efterfølgende overleveret til politiet, som via hans fælles adresse i Skuderløse kunne finde frem til den anden mand, som er 22 år.
De er nu begge anholdt og sigtet for den manglende betaling på pizzaria’et og det stjålne fiskegrej.
Kommentarer